Mydło hand-made - jak je zrobić?

Moda na naturalne kosmetyki trwa w najlepsze. Nic dziwnego, Polki stają się coraz bardziej świadome i coraz częściej decydują się na wybór kosmetyków z naturalnym składem. Jeszcze lepszym pomysłem jest samodzielne robienie kosmetyków. Jeżeli dopiero rozpoczynasz przygodę z własnoręczną produkcją kosmetyków, spróbuj zrobić mydełko kąpielowe hand-made. Przepis jest bardzo prosty a efekt z pewnością da Ci dużo satysfakcji.

Produkty potrzebne do stworzenia mydełka kąpielowego

Bardzo często jesteśmy przeświadczone o tym, że samodzielny wyrób kosmetyków to drogi pomysł. Nic bardziej mylnego! Ceny mydeł z dodatkami mogą wynosić od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Aby wykonać takie mydło samodzielnie potrzebne będą następujące składniki:

 

  • baza mydlana: bardzo często wykorzystuje się glicerynę lub szare mydło
  • olejki eteryczne: mogą stanowić dodatek do mydła, zapewnią nie tylko piękny zapach ale też, w zależności od wybranego olejku, właściwości nawilżające, antyseptyczne, zmniejszające widoczność blizn
  • dodatki: suszone kwiaty lawendy, płatki owsiane, gruboziarnistą kawę, suszoną skórkę pomarańczy i cytryny. Możesz eksperymentować z różnymi dodatkami, ważne, by były naturalne. Zielona, niebieska lub czerwona glinka, spirulina, zmielona kawa, kakao lub węgiel aktywny wspaniale sprawdzą się jako substancje nadające mydłom kolor
  • wodorotlenek sodu ( w przypadku, gdy nie korzystasz z bazy glicerynowej)
  • silikonowe foremki do pieczenia: od nich będzie zależało, jaki kształt będzie miało Twoje mydełko. Aktualnie w sklepach znajdziesz naprawdę duży wybór foremek, możesz więc poszaleć i stworzyć mydło o wyjątkowym i niebanalnym kształcie.
  • blender i miski do podgrzewania i mieszania składników ( w przypadku, gdy robisz mydło na bazie wodorotlenku sodu)
  • odzież ochronna. Rękawice, fartuch oraz okulary przydadzą się gdy zdecydujesz się zrobić mydło na bazie wodorotlenku sodu.
  • papierek lakmusowy (w przypadku, gdy robisz mydło na bazie wodorotlenku sodu)

Koszyk do przechowywania, lub inny organizer na gotowe mydełka

Mydła naturalne

Jak zrobić glicerynowe mydełko hand-made?

Najprostszym do wykonania mydłem hand-made jest mydło na bazie glicerynowej. Baza glicerynowa sprzedawana jest zazwyczaj w formie bezbarwnej kostki. Aby stworzyć bazę mydlaną, glicerynę należy pokroić na drobne kawałki a następnie rozpuścić umieszczając ją w kąpieli wodnej bądź umieszczając na kilkadziesiąt sekund w mikrofalówce. kolejnym krokiem jest dodanie do gliceryny substancji, które zabarwią mydełko. Wykorzysta można w tym celu kakao, spirulinę, aktywny węgiel czy różnego rodzaju glinki. Dzięki tym składnikom mydło wzbogaci się o kolejne właściwości pielęgnacyjne. Bardzo dobrze sprawdzi się też dodanie olejku eterycznego. Podczas dodawania olejku trzeba zachować szczególną ostrożność - olejki eteryczne są mocno skoncentrowane, dlatego do mydła wystarczy dolać ich niewielką ilość, w przeciwnym wypadku mydełko może wpływać drażniąco na skórę. Nie zapomnij też o ulubionych dodatkach - ziarnach kawy, startej suszonej skórce pomarańczowej, suszonych kwiatach lawendy, sezamie czy płatkach owsianych. Dzięki zastosowanym dodatkom mydełko nabierze niezwykłego charakteru. Na koniec pozostaje tylko wszystko dokładnie wymieszać, ostudzić do temperatury 65 stopni i przelać do foremek. Mydełko przyjmie stałą formę gdy dokładnie się wystudzi. Po wyciągnięciu z formy mydło jest gotowe do użytku.

ręcznie robione mydło organiczne

Jak zrobić mydło z wykorzystaniem wodorotlenku sodu?

Samodzielne robienie mydła z wykorzystaniem wodorotlenku sodu to proces, który trwa zdecydowanie dłużej. Mydło powinno "leżakować" po to, by jego poziom pH mógł się zneutralizować. Jeżeli nie wiesz, czy mydło jest już gotowe do użytku wykonaj test pH przykładając do mydła papierek lakmusowy. Do zrobienia takiego mydła konieczne będą olejki. Możesz wybierać spośród wielu różnych opcji: olej kokosowy, lawendowy, oliwkowy, arganowy, migdałowy, awokado, jojoba, makadamia. Na początku oleje wlej do miski i podgrzewaj w kąpieli wodnej. Powinny osiągnąć temperaturę około 58-60 stopni Celsjusza. Zadbaj o to, by dobrze je wymieszać. W drugiej misce zmieszaj wodę i wodorotlenek sodu. Wodorotlenek sodu bardzo szybko wchodzi w substancję z wodą, to właśnie w tym momencie przyda się odzież ochronna - substancja łatwo osiąga wysoką temperaturę podczas łączenia się. Musisz poczekać aż obydwie substancje nieco ostygną i osiągną temperaturę około 40 stopni. Przelej roztwór wody i wodorotlenku do miski z olejami i od razu uruchom blender - wystarczy, że włączysz go na średnie obroty. Substancje powinny się ze sobą połączyć tworząc masę o konsystencji gęstego budyniu. Otrzymaną masę przelej do przygotowanych wcześniej foremek, powinna stwardnieć po około dwóch dniach. To jednak jeszcze nie koniec, choć wydawałoby się, że mydło jest już gotowe. Ostatnim etapem jest trwające do kilku tygodni leżakowanie. To konieczny element - w tym czasie w przygotowanym mydle zachodzą procesy chemiczne, które po kilku tygodniach skutkują zmianą poziomu pH.

Ręcznie zrobione mydełko hand made na drewnianym stole

Zalety ręcznie robionych mydeł do kąpieli

Zastanawiasz się, czy warto poświęcić czas na ręczne zrobienie mydełka kąpielowego? Zdecydowanie warto, plusów takich mydeł jest naprawdę dużo, poniżej przeczytasz tylko o kilku z nich. Mydła hand-made zrobione są z naturalnych składników. To ważne w sytuacji, gdy jesteś uczulona na niektóre produkty. Nie zawsze jesteśmy w stanie dokładnie kontrolować skład drogeryjnych mydeł, podczas gdy to Ty możesz zdecydować, jakie składniki trafią do ręcznie robionego przez Ciebie mydełka. Kolejną zaletą mydełek jest to, że są one idealnie dopasowane do Twoich potrzeb - w zależności od tego, czy chcesz by mydło posiadało właściwości peelingujące czy nawilżające dodajesz do niego odpowiednie składniki. Dzięki zmieszaniu odpowiednich olejków możesz stworzyć mydełko o swoim ulubionym zapachu. Gdzie przechowywać ręcznie zrobione mydełka kąpielowe? Bardzo dobrze sprawdzą się tu wszelkiego rodzaju pojemniki łazienkowe do przechowywania. Dzięki temu mydełko zawsze będzie pod ręką.

Tworzenie mydeł hand-made to naprawdę dobra zabawa, warto więc wykorzystać okazję, i umówić się na robienie mydełek w gronie dobrych znajomych. To wspaniały pomysł na spędzenie wspólnego czasu podczas np. urodzin lub wieczoru panieńskiego. Zajmując się tworzeniem mydełek zaangażujesz do pracy wiele zmysłów i uaktywnisz swoją kreatywność. To, jak mydełko będzie ostatecznie wyglądać zależy przecież tylko i wyłącznie od Twojego pomysłu. Takie mydełko może stać się też prezentem dla bliskiej osoby. Samodzielnie stworzone naturalne mydełko będzie stanowiło niezwykle osobisty podarunek.